اداره شرکت توسط مدیران انجام می شود که قانون گذار از جمع آن ها به هیئت مدیره تعبیر می کند. نمایندگی شرکت بر عهده مدیرعامل است. در ارتباط با هیئت مدیره ، چند نکته عمده قابل ذکر است . پیش از ورود به بحث اصلی، به این نکات اشاره خواهیم داشت :
1- تعداد اعضای هیئت مدیره در شرکت های سهامی خاص نباید کمتر از سه و در شرکت های سهامی عام کمتر از پنج شخص باشد. ( ماده 107 لایحه قانونی ). قانون گذار برای تعداد مدیران، حداکثر معین نکرده و اساسنامه می تواند با رعایت حداقل های قانونی فوق تعداد مدیران را معین کند.
2- اعضای هیئت مدیره، حسب مورد توسط مجمع عمومی موسس یا عادی انتخاب می شوند. مجمع عمومی می تواند علاوه بر مدیران اصلی، مدیران علی البدل نیز انتخاب کند تا در صورت استعفا یا سلب شرایط مدیریت یک یا چند مدیر جانشین آنان شوند.
3- مدیران باید الزاماَ از میان صاحبان سهام انتخاب شوند.
4- مدیر می تواند شخص حقیقی یا حقوقی باشد و در صورت اخیر، شخص حقوقی عضو هیئت مدیره باید یک نفر را به نمایندگی دائمی خود جهت انجام وظایف مدیریت معرفی کند.
5- مدیران نباید مشمول ممنوعیت منعکس در ماده 111 لایحه قانونی باشند، یعنی نباید از اشخاص محجور و ورشکسته و محکوم به مجازات به سبب سرقت ، خیانت در امانت ، کلاهبرداری و جرایمی که در حکم خیانت در امانت و کلاهبرداری هستند و نیز از کسانی که مرتکب اختلاس و تدلیس و تصرف غیرقانونی در اموال عمومی شده اند باشند. هر مدیری که برخلاف این مقررات انتخاب شده باشد، به درخواست هر ذی نفع توسط دادگاه عمومی صالح قابل عزل است.

    اختیارات هیئت مدیره

هیئت مدیره وظایف و اختیارات خاصی دارد؛ ضمن اینکه اختیار کلی اداره شرکت را به عهده دارد ؛ اما نباید به اقداماتی که در صلاحیت مجامع عمومی یا در صلاحیت مدیر عامل هستند، مبادرت کند.
1. اختیارات خاص هیئت مدیره :
هیئت مدیره وظیفه دعوت از مجامع عمومی و تعیین دستور جلسه آن ها را به عهده دارد و حساب های سالانه شرکت را تنظیم می کند و راجع به عملکرد شرکت به مجامع عمومی گزارش می دهد. ترتیب این گزارش، از امور مهمی است که هیئت مدیره باید انجام دهد و باید چنان تنظیم شود که تابلوی دقیقی از وضعیت حساب ها و عملکرد شرکت در سال مالی گذشته باشد؛ به نحوی که صاحبان سهام به گونه ای شفاف از وضعیت شرکت آگاهی پیدا کنند.
هیئت مدیره، علاوه بر این رئیس هیئت مدیره و نایب رئیس و نیز مدیرعامل شرکت را انتخاب و حق الزحمه او را معین می کند ( ماده 119 لایحه قانونی ). هر گاه قراردادی میان یکی از مدیران یا مدیرعامل با شرکت بسته شده باشد، هیئت مدیره باید آن را تصویب کند و گزارش آن را به اولین مجمع عمومی عادی صاحبان سهام بدهد. ( ماده 129 لایحه قانونی ) ؛

2. اختیارات عام هیئت مدیره :
به موجب ماده 118 لایحه قانونی 1347 مدیران از کلیه اختیارات لازم برای اداره امور شرکت برخوردارند، مشروط بر آنکه این اختیارات در چارچوب موضوع فعالیت شرکت باشد. محدود کردن اختیارات مدیران در اساسنامه یا به موجب تصمیم مجامع عمومی فقط از لحاظ روابط بین مدیران و صاحبان سهام معتبر بوده و در مقابل اشخاص ثالث باطل و کان لم یکن است. گفتنی است ماده 118 لایحه قانونی تنها در مورد مدیران، یعنی اعضای هیئت مدیره، صادق است و به مدیر عامل ربطی ندارد که اختیارات نامحدود ندارد ، مگر آنکه هیئت مدیره چنین اختیاراتی به او بدهد. معاملات خارج از موضوع شرکت، هم نسبت به شرکت باطل و هم نسبت به اشخاص ثالث است ، زیرا ماده 118 لایحه قانونی جنبه نظم عمومی دارد و بنابراین هر معامله ای که خلاف آن انجام شود، به حکم ماده 975 قانون مدنی باطل است.
گرچه ماده 118 فوق الذکر صراحتی در این خصوص ندارد ، اما باید قبول کرد که اشخاص ثالثی که در انجام معامله با شرکت حسن نیت داشته، یعنی از محدود بودن اختیار مدیران آگاهی نداشته اند، می توانند خروج مدیران از محدود بودن اختیار مدیران آگاهی نداشته اند، می توانند خروج مدیران از اختیاراتشان به موجب اساسنامه یا تصمیم مجمع عمومی را موجب بطلان معامله با شرکت ندانند. قانون تجارت فرانسه، این نکته را به صراحت بیان کرده است . هیئت مدیره، البته فقط می توانند در خصوص امور شرکت تصمیم گیری کند اما نمی تواند نمایندگی شرکت را که انحصاراَ خاص مدیر عامل است ( ماده 125 لایحه قانونی ) ، به عهده گیرد. هر شرط خلاف پیش بینی شده در اساسنامه باطل است ؛
3. رعایت صلاحیت های ارگان های دیگر شرکت : هیئت مدیره نمی تواند در اجرای امر اداره شرکت، به اقداماتی مبادرت کند که در صلاحیت ارگان های دیگر شرکت است. مثلاَ هیئت مدیره حق ندارد در مورد افزایش سرمایه یا کاهش آن تصمیم گیری کند یا تابعیت شرکت را تغییر دهد یا به تغییر اساسنامه مبادرت کند زیرا این امور در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده است. در ابتدای ماده 118 لایحه قانونی مقرر شده است " جز درباره موضوعاتی که به موجب مقررات این قانون اخذ تصمیم و اقدام درباره آن ها در صلاحیت خاص مجامع عمومی است مدیران شرکت دارای کلیه اختیارات لازم برای اداره امور شرکت می باشند ". این عبارت به این معنی نیست که هیئت مدیره اختیار دارد به اقداماتی که در صلاحیت مدیرعامل است ( مثل نمایندگی شرکت نزد اشخاص ثالث ) یا به اموری که در صلاحیت بازرس است نیز بپردازد. موارد ممنوعیت مدیران در این گونه موارد در مواد دیگر قانون آمده است. این قواعد ناشی از این اصل است که شرکت سهامی باید به صورتی دموکراتیک و با سلسله مراتب اداره شود.
 

   


ثبت شرکت در کرمانشاه

یکشنبه 10 تیر 1397 نویسنده: درسا م |

• معرفی استان کرمانشاه :

کرمانشاه، نهمین شهر پر جمعیت و یکی از کلان شهرهای ایران و مرکز استان کرمانشاه در ایران است که دارای جمعیتی بالغ بر 947هزار نفر در سال 95 می باشد. شهر کرمانشاه بزرگترین شهر کُردنشین و مهمترین شهر در منطقه مرکزی غرب ایران است. استان کرمانشاه ناحیه ای کوهستانی است که بین فلات ایران و جلگه بین النهرین قرار گرفته و سراسر آن را کوه ها، قله ها و ارتفاعات رشته کوه های زاگرس پوشانده است. رشته کوه های زاگرس در محدوده استان کرمانشاه به صورت موازی قرار دارند و دشت های مرتفع کوهستانی و گذرگاه های مهم زاگرس در این بین شکل گرفته است.
در این استان چهارفصل، چهاراقلیم متفاوت وجود دارد، اما به طور کلی می توان این استان را به دو بخش گرمسیر و سردسیر تقسیم کرد.
کرمانشاه گهواره تمدن و پاپیتخت گردشگری ایران است و دارای زیبایی های دیدنی زیادی می باشد که هر ساله توریست های زیادی را به خود جذب می کند.
بزرگترین صنعت کارخانه ای این استان تصفیه خانه نفت است که کارخانه آن در کنار رودخانه قره سو ساخته شده است. همچنین مهمترین کارخانه های شهر کرمانشاه عبارتند از: کارخانه های قند، پالایشگاه کرمانشاه، مجتمع پتروشیمی، کارخانه سیمان غرب، و تنها کارخانه اسید سیتریک خاورمیانه.
در استان کرمانشاه به علت شرایط آب و هوایی مناسب محصولات کشاورزی متعددی از قبیل: گندم، جو، چغندرقند، برنج، صیفی و سبزی و میوه هایی چون گردو، بادام، انار، مرکبات و خرما تولید می شود. از آن جا که بیشتر ساکنان این استان از گذشته های دور زندگی کوچ نشینی توأم با معیشتی بر اساس دامداری داشته اند، این استان از مناطق عمده ایران در امر دامپروری به شمار می آید.

• ثبت شرکت در کرمانشاه :
امروزه یکی از راه های سرمایه گذاری در این شهر، ثبت شرکت می باشد. از میان هفت نوع شرکت ( سهامی خاص، با مسئولیت محدود، شرکت تضامنی، شرکت مختلط سهامی، شرکت مختلط غیر سهامی، شرکت نسبی و شرکت تعاونی ) شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود از رایج ترین نوع شرکت ها جهت ثبت در این شهر می باشند. در ادامه با ما همراه باشید تا با شرایط ، ومدارک موردنیاز جهت به ثبت رسانیدن شرکت در قالب های ثبتی متداول وهمچنین فرآیند ثبت شرکت در کرمانشاه بیشتر آشنا شویم.

• شرایط ثبت شرکت سهامی خاص در کرمانشاه :
   حداقل سرمایه اولیه، یک میلیون ریال
    حداقل تعداد سهامداران در شرکت سهامی خاص ۳ نفر باشد + 2 نفر بازرس که بازرسین نباید از اعضاء باشند.
    حداقل ۳۵ درصد سرمایه نقداً پرداخت شود.

• مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی خاص در کرمانشاه :

    تکمیل فرم تعیین نام.
    دوبرگ اظهارنامه شرکت سهامی خاص و امضاء زیر تمام اظهارنامه آن توسط کلیه سهامداران.
    دونسخه اساسنامه شرکت سهامی خاص و امضاء زیر تمام صفحات آن توسط کلیه سهامداران.
    تصویر شناسنامه و کارت ملی بازرسین.
    پرداخت مبلغ تعیین شده به نام سازمان ثبت اسناد و املاک کشور.
    فتوکپی شناسنامه و کارت ملی برابراصل شده کلیه سهامداران.
    تأییدیه هیأت مدیره اشخاص حقوقی سهامدار مبنی برغیردولتی بودن آن.
    دوبرگ صورتجلسه مجمع عمومی مؤسسین که به امضاء سهامداران و بازرسین رسیده باشد.
    دوجلد صورتجلسه هیأت مدیره که به امضاء مدیران منتخب مجمع رسیده باشد.
    معرفی نامه نمایندگان در صورتی که سهامداران و اعضاء هیأت مدیره از بین اشخاص حقوقی باشند و ارائه تصویر روزنامه رسمی، آگهی تأسیس با آخرین تغییرات آن.
    گواهی پرداخت حداقل 35% سرمایه شرکت از بانکی که حساب شرکت در شرف تأسیس در آنجا افتتاح شده است.
    اخذ مجوز درصورت نیاز بنا به تشخیص کارشناس اداره ثبت شرکت ها.

• شرایط ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کرمانشاه :

    حداقل سرمایه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود صد هزار تومان است.
    تعداد شرکاء جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود حداقل ۲نفر می باشد.
    در شرکت با مسئولیت محدود باید کل سرمایه تحویل مدیرعامل شرکت شده و مدیرعامل اقرار به دریافت نماید.

• مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کرمانشاه :

    تصویر شناسنامه و کارت ملی برابر اصل شده کلیه سهامداران و در صورتی که مدیرعامل خارج از اعضاء هیأت مدیره باشد.
    دو نسخه شرکتنامه شرکت با مسئولیت محدود و تکمیل و امضاء ذیل شرکتنامه توسط کلیه سهامداران.
    فتوکپی شناسنامه و کارت ملی بازرسین.
    پرداخت مبلغ تعین شده به نام سازمان ثبت اسناد و املاک کشور جهت تعیین نام.
    دو جلد اساسنامه شرکت با مسئولیت محدود و امضاء ذیل تمام صفحات آن توسط کلیه سهامداران.
    دو برگ تقاضانامه شرکت با مسئولیت محدود و تکمیل آن و امضاء ذیل شرکتنامه توسط شرکاء.
    دو برگ صورتجلسه مجمع عمومی مؤسسین وهیأت مدیره که به امضاء سهامداران و بازرسین رسیده باشد.
    تکمیل فرم تعیین نام.
    تأییدیه هیأت مدیره اشخاص حقوقی سهامدار، مبنی برغیر دولتی بودن آن.
    دو نسخه صورتجلسه هیأت مدیره که به امضاء مدیران منتخب مجمع رسیده باشد.
    اخذ مجوز درصورت نیاز بنا به تشخیص کارشناس اداره ثبت شرکت ها.
    معرفی نمایندگان، درصورتی که سهامداران و اعضاء هیأت مدیره از بین اشخاص حقوقی باشند و ارائه تصویر روزنامه رسمی و آگهی تأسیس با آخرین تغییرات آن.

• مراحل ثبت شرکت درکرمانشاه :
پس ازانتخاب قالب ثبتی و تکمیل اسناد و مدارک مورد نیاز به سامانه اداره ثبت شرکتها مراجعه کرده، در این سامانه درقسمت پذیرش درخواست ثبت شرکت اطلاعات خواسته شده را تکمیل نموده و سپس در گام بعد به ترتیب اولویت 5 نام برای شرکت خود با رعایت نکاتی از جمله :
1ـ دارای معنا و مطابق فرهنگ اسلامی بودن نام انتخابی
2ـ تکراری نبودن نام انتخابی و اینکه نام مد نظر قبلاً به ثبت نرسیده باشد.
3ـ لاتین نبودن نام انتخابی برای شرکت
4ـ رعایت حداقل تعداد سیلاب در نام شرکت ( 3 سیلاب)
5ـ و در نهایت استفاده از اسم خاص در انتخاب نام شرکت
انتخاب نمایید.
درگام بعد متقاضی باید اصل مدارک را از طریق پست به مرجع ثبت شرکت ها و مؤسسات غیر تجاری اداره کل ثبت اسناد و املاک استان محل اقامت ارسال نماید. چنانچه مدارک و مستندات ارائه شده نقصی نداشته و کامل باشند کارشناس مربوطه نسبت به تهیه پیش نویس آگهی ثبت اقدام می نماید.
مدارک مربوطه به قسمت ثبت دفاتر ثبت شرکت ها تحویل داده می شود،آن وقت مسئول مربوطه بعد از ثبت دردفتر و ضبط آن بر روی اظهارنامه، از متقاضی می خواهد که بعد از درج جمله ثبت با سند برابر است زیردفتر را امضاء کند، سپس رئیس اداره ثبت شرکت ها نسبت به امضاء آگهی تأسیس تایپ شده اقدام می نماید. بعد از مهر شدن مدارک یک نشخه از از مدارک در بایگانی اداره ثبت نگهداری و نسخه دیگر به متقاضی ثبت شرکت داده می شود؛ پس از قبولی تمامی مراحل لازم است آگهی ثبت شرکت را در روزنامه رسمی به ثبت برسانید. درانتها فعالیت خود را بعد از چاپ آگهی در روزنامه رسمی می توانید در کرمانشاه آغاز کنید.
 

   


برند و برند سازی مهمترین عواملی است که می تواند بر فروش یک کالا تاثیر مستقیم بگذارد. منظور از برند سازی، برندینگ خدمات و کالا باشد. برندینگ خود نیز از عواملی بیرونی و درونی تاثیر می پذیرد یکی از این عوامل نتیجه برخورد مشتری نسبت به کالا و برندی است که از ان استفاده می کنند. به همین دلیل دراین مقاله قصد داریم در رابطه با همین تاثیر گذاری و تاثیر پذیری رفتار مصرف کننده بر برندینگ صحبت کنیم پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید. ابتدا برند و برندینگ را تعریف کرده و سپس به نحوه تاثیر گذاری و تاثیر پذیری آن اشاره می کنیم.

برند و برندینگ چیست؟

در ابتدا باید اشاره کنیم برند با علامت تجاری کاملا متفاوت استو نقش کاملا متفائتی نسبت به علائم تجاری دارد برند به اشکال و علائمی گفته می شود که به نعرفی محصول می پردازند و شناسه محصول می شود درست مانند نام اشخاص حقیقی که معرفی کننده و نماد هر شخصی است و او را از سایر افراد متمایز می ند برند نیز در دنیای تجارت همین نقش را بر عهده دارد و یک محصول را از سایر محصولات مشابه متمایز می کند. علامت تجاری نیز نامی است که شرکت حقوقی به خود می گیرد البته بعضا دیده شده که نام تجاری با نام برند یکسان باشد ولی ماهیت متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند علامت تجاری بر شرکت می نشیند و شرکت با این نام در پروژه ها و قرارداد ها مشارکت می کند و برندی متفاوت را برای خود بر می گزیند و با برند خود در بازار ورود می کند برندینگ نیز از برند سرچشمه می گیرد ولی از لحاظ عملکرد با آن متفاوت است. برندینگ به معنای تعهد و عمل به وعده هایی است که در قبال خدمت و یا مدماتی که از سوی محصول در حال ارائه هستیم می گویند. که این تحقق وعده متاثیر مستقیمی نسبت به امتخاب مشتری به برند دارد.
برندینگ و مصرف کننده

برندینگ در تبلیغات نیز تاثیرات بسیار مثبتی دارد به عنوان مثال تبلیغات و بازاریابی و حضور فعال در ذهن و در دیدکان مشتری تاثیر بشیار مثبتی روی انتخاب محصول توسط مشتریان دارد. با انجام عمل برندینگ و وعده هایی که در این ارتباط به مشتریان و مصرف کنندگان داده می شود اعتماد مصرف کننده به محصولات بیشتر می کنند و به طور کلی بر برندیگ سایر محصولات و دنیای کسب و کار نیز مفید واقع می شود و مصرف کنندگان به تمامی محصولاتی که دارای برند هستند دیدگاه مثبتی پیدا می کنند. برای روشن تر شدن این موضوع می توان به انتخابات ریاست جمهوری اشارع کرد زمانی شخص کاندید در دوران تبلیغات خود به مردم وعده می دهد و مدام از قول ها و امکانات فراوانی که قصد دارد در دوران ریاست خود در اختیار مردم قرار دهد سخن می گوید باعث دلگرمی و شعف می شود و مردم برای رسیدن به این امکانات و قول ها به کاندید مورد نظر رای می دهند و هنگامی که این کاندید منتخب مردم می شود و به سمت ریاست جمهوری خود می رسد باید در جهت قول ها و وعده هایی که داده قدم بردارد و به آن ها عمل کند زیرا در غیر اینصورت در دوره های بعدی نیز که قرار بر رای گیری و تبلیغ برای ریاست جمهوری می کنند دیدگاه مردم نسبت به وعده هایی که در این دوران داده می شود بدبین می شوند و ممکن است حتی در انتخابات نیز شرکت نکنند زیرا آن ها تمام این قول ها را فقط وعده های شیرینی می بینند که به دروغ به مردم داده می شود تا بتوانند از این طریق مردم را دلگرم ککرده و پای صندوق ها بکشند.
تبلیغات و حضور فعال در مقابل دیدگان و حضور در رفت و آمد روزانه افراد و مخاطبانی که از محصولات استفاده کنند و یا جزو افرادی هستند که می توانند از دسته خدمات شما استفاده کنند روی انتخاب و ذهن آن ها تاثیر بسیار مثبتی دارد و این حضور باعث می شود تا حداقل یکبار از خدمات و محصولات شما استفاده کنند تا در صورت رضایت باز هم نسبت به برند شما دیدگاه مثبتی داشته و از آن استفاده کنند تولید کنندگانی که برای اولین بار از این تبلیغات استفاده می کنند، می توانند با ارائه کیفیت مناسب و مورد پسند مخاطب آن را نسبت به برند خود وفادار نگه دارند در واقع تولید کنندگانی که در کار خود حرفه ای هستند و در تولید محصولات تمام تلاش خود را به کار می برند تا بتوانند مشتریان بیشتری را نسبت به خود جلب کنند
در نتیجه شما باید بکوشید تا نظر مصرف کننده خود را جلب کرده و نسبت به وعده هایی که در رابطه با محصول خود می دهید عمل کنید تا مشتری نیز با استفاده از محصول مرغوب شما وفاداری خود را با خرید مجدد و معرفی شما به دیگران وفاداری خود را نسبت به شما اعلام کنند.


دامنه ها


adakit.ir

almasshoping.ir     aliabad-samacollege.ir    persianissimo.ir       rashtcemetery.ir    kafetakhfif.ir          axnew.ir

iranmicronet.ir    astaraonline.ir    atenas.ir    ghorvehtvto.ir     concrete-day.ir


greencard-pro.ir   varshahid.ir   fllowers313.ir         polyethylenes.ir     boran-barzan.ir        chemaztapeh.ir

*************************************************************************

mersada.ir


****************************************************************

***********************************************************************


      

*********************************************************************

*************************************************************************
***********************************************************************

 asrejavanan.ir  buyshimmer.ir femalehours.ir arbbatarh.ir buy-best.ir

 ******************************************************************

bahalbaxx.ir  iranwebbase.ir pnn24.ir rao-co.ir   sisx.ir

*******************************************************************

adote.ir asnafkaraj.ir b8b.ir gorganblog.ir buyslim-patch.ir downloadmovies.ir e-fakhteh-a.ir
 
**********************************************************************
 Ansar83.ir  lovelykids.ir  mazinet.ir   galaxy-kids.ir  gilanjobs.ir   b-gharargah.ir
Bia2prozhe.ir  newsresan.ir     Yeganehcloob.ir  zibar.ir  Castledl.ir ddfsb.ir  Deckcha.ir

   


اعتراض به تقاضای ثبت برند

یکشنبه 3 تیر 1397 نویسنده: درسا م |


برند یک مالکیت حقوقی و ارزشمند در دست افراد حقیقی و یا حقوقی مالک برند می باشد که به موجب ارزش افزوده ای که برای محصولات ایجاد می کند به عنوان یک دارایی دارای ضوابط و حقوق  مشخصی در قانون می باشد.

یکی از حقوق به حق صاحبین برند این است که نسبت به موضوع ثبت برند و تقاضای ثبت برند اعتراض داشته باشند.

 از این رو قانون در ماده 16 ثبت علائم  اختراعات به اشخاص زیر این حق را داده تا نسبت به ثبت برند و تقاضای ثبت آن اعتراض خود را اعلام دارند:

    اشخاص حقیقی و یا حقوقی که آن برند یا علامت تجاری را متعلق به خود بدانند و معتقد باشند مالکیت آنها مورد سوء استفاده قرار گرفته است.
    اشخاص حقیقی و حقوقی که علامت ثبت شده و یا مورد تقاضا برای ثبت را خطری برای برند خود به دلیل شباهت زیاد بدانند. از این رو که این شباهت بتواند باعث سوء برداشت مشتریان این اشخاص شده و برند دیگری را با برند آنها اشتباه کنند.

 در این قسم اعتراضات اگر معترض قبلا برند را ثبت نکرده باشد و تنها بتواند مالکیت خود را ثابت کند ولی در عین حال باید برای ثبت برند خود اقدام کند. یعنی به همراه  اعتراض باید  علامت را متناسب با  مقررات تعیین شده ثبت کند و تمامی هزینه های ثبت را هم پرداخت نماید.

برند تنها در تهران به ثبت رسانده می شود و به همین دلیل تنها مرجع رسیدگی کننده به این نوع اعتراضات برای برند ها و علائم تجاری دادگاه عمومی تهران می باشد و در شهرستان ها به این موارد رسیدگی نمی شود و اگر فردی در شهرستان هم نسبت به تقاضای ثبت برندی اعتراض داشته باشد این موضوع در تهران و در دادگاه عمومی این شهر رسیدگی می شود.

برای اعتراض به تقاضای ثبت برند باید هزینه رسیدگی به اعتراض توسط متقاضی  به صندوق دادگستری واریز شود  و فیش واریز ضمیمه درخواست شود. از این وجه ضمن هزینه رسیدگی در صورتیکه ادعای مدعی بی دلیل تشخیص داده شود برای پرداخت خسارت به  طرف مقابل هم استفاده می شود اما اگر هزینه خسارت بیشتر باشد می تواند طرفی که از ان شکایت شده است هزینه خسارت اضافی را از دادگاه درخواست نماید.

اعتراض به تقاضای ثبت برند

همواره در انتهای مراحل ثبت برند و علائم تجاری سازمان ثبت اسناد و املاک آگهی با مشخصات برند و صاحب برند و همچنین ادرس و مشخصات صاحب برند در روزنامه رسمی و یک روزنامه کثیر الانتشار درج می کند. این آگهی با این هدف انتظار داده می شود که افرادی که تشخیص می دهند این علامت تجاری متعلق به آنها است و یا برای برند آنها مشکل ساز می شود ظرف مدت مشخص سی روز کاری از زمان ارائه درخواست اقدام نمایند.

در نظر داشته باشید که برند در این مرحله هنوز به ثبت نهایی نرسیده است  بنابراین شاکیان و یا مدعیان  برای ارائه درخواست اعتراض خود باید به اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی درخواست خود را تسلیم نمایند و رسید تاریخ درخواست اعتراض را دریافت نمایند.

برای ارائه دادخواست و یا اعتراض باید شاکی تمامی دلایل و مستندات لازم را به صورت صحیح و شفاف بیان کند و در ضمن باید اگر مستند و مدرکی هم دارد بصورت رو نوشت ضمیمه درخواست خود کند. اداره  ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی ظرف مدت 10 روز این ادعا را طی نامه ای  به درخواست کننده ثبت ابلاغ می کند. در این ابلاغیه به درخواست کننده ثبت برند هشدار داده می شود که در صورت قبول این ادعا باید درخواست خود را فورا برای ثبت ابطال کند. بنا بر این اگر درخواست کننده این موضوع را قبول داشته باشد نسبت به آن تمکین و این موضوع به شاکی اطلاع رسانی می شود و درخواست ثبت برند باطل می شود ولی در این هنگام باید شاکی اگر قبلا برند یا علامت تجاری را به نام خود به ثبت نرسانده نسبت به ثبت آن باید اقدام نماید.

اگر درخواست کننده ثبت برند نسبت به اعتراض تمکین نکرد ، شاکی باید تا نهایتا 60 روز بعد از زمانی که اعتراض نامه ابلاغ شده است به دادگاه عمومی تهران مراجعه نماید. اگر این مدت منقضی شود و شاکی نسبت به پیگیری درخواست خود اقدامی انجام ندهد دادگاه عمومی تهران این حق را به اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی می دهد که به درخواست ثبت برند متقاضی عمل نموده و برند را به نام او ثبت کند.

در این شرایط تمامی هزینه ها مانند حق الثبت و  درخواست رسیدگی به دادگاه به نفع دولت  ضبط خواهد شد.

ولی اگر در این مدت معترض به دادگاه عمومی تهران مراجعه نماید  و دادخواست خود را ارائه دهد ولی ادعای خود را دنبال نکند یعنی پیگیری های لازم را انجام ندهد، دادگاه گواهی صادر می کند که ادعا پیگیری نشده است و نهایتا حق به درخواست کننده ثبت برند داده می شود و برند به نام او ثبت خواهد شد.

 اعتراض به برندی که ثبت شده است

اگر برند ثبت شده باشد و در این زمان افراد معترض به دلایل مختلف متوجه ثبت و یا اگهی ثبت نشده باشند و این برند پس از طی مراحل قانونی ثبت شده باشد باز هم افرادی که احساس می کنند حق آنها از آنها گرفته شده و یا پایمال شده می توانند اعتراض کرده و درخواست ابطال برند ثبت شده را بدهند.

برای این منظور ارائه مدارک زیر لازم است :

    مدرکی از اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی دال بر اینکه علامت مذکور قبلا ثبت شده است.
    اصل و کپی برابر اصل کلیه مدارکی که مالکیت برند را برای فرد معترض اثبات نماید
    وکالتنامه وکیلی که این موضوع را پیگیری می کند اگر وکیلی در کار باشد.

البته اگر بیش از 3 سال از زمان ثبت برندی گذشته باشد امکان اعتراض به ثبت برند نیست و این مورد دقیقا در آئین نامه های مختلف و در قانون ثبت علائم تجاری تاکید شده است. البته در یک صورت می توان در مورد این نوع برند ها نیز اعتراض نمود مشروط به اینکه اثبات نمایید خود فردی که برند را به نام خودش به ثبت رسانده قبلا می دانسته که این برند متعلق به این فرد بوده و یا معترض قبلا از این برند استفاده می کرده و او بدون اطلاع از صاحب برند ، این برند را به نام خود به ثبت رسانده است. ولی اگر مشخص شود که خود صاحب برند در خصوص ثبت برند توسط دیگری اطلاع داشته این درخواست باطل خواهد بود.

در هر صورت چه در مورد زمان ثبت برند و چه در مورد برند های ثبت شده اگر معترض بتواند نسبت به ذی حق بودن خود مدارک کافی و مناسب ارائه نماید دادگاه حق را به او خواهد داد و برند به نام معترض به ثبت رسیده خواهد شد. در این حالت مالکیت از دست فرد درخواست کننده خارج خواهد شد و به نام معترض ثبت می شود.

ضمنا در خصوص اثبات این ادعا ضمن برگرداندن ثبت به نفع معترض ، فرد شاکی می تواند در خصوص احقاق حقوق از دست رفته اش مجددا درخواستی را به دادگاه ارائه نماید.

رسیدگی و پیگیری ادعا و شکایت نسبت به ثبت برند  و علامت های تجاری کاری فوق العاده پیچیده و تخصصی است و پیشنهاد می شود حتما برای این کار از وکلای خبره کمک بگیرید.

   


همانطور که می دانید افراد برای شروع کسب و کار قدرتمند به دور هم جمع شده و طبق قانون تجارت شرکت خود را به یکی از ۷ نوع قالب با مسئولیت محدود، شرکت تعاونی، شرکت تضامنی، شرکت مختلط سهامی، شرکت غیر مختلط سهامی، شرکت نسبی، شرکت سهامی که به دو نوع سهامی عام و خاص تقسیم می شود، به ثبت می رسانند. که در این مقاله تصمیم داریم به تفاوت شرکت های سهامی و شرکت های مختلط غیرسهامی از یکدیگر بپردازیم تا ابهام این موضوع از ذهن شما رفع شود بنابراین تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید. ابتدا برای درک بهتر به معرفی هر کدام بطور مجزا می پردازیم و سپس با توجه به تعاریف گفته شده نسبت به تفاوت های بین این دو شرکت تصمیم می گیریم.

تفاوت بین شرکت های سهامی و شرکت های مختلط غیرسهامی


همانطور که مشاهده کردید شرکت های سهامی و شرکت های مختلط غیر سهامی جز قالب های ثبت به حساب می آیند که افراد در هنگام ثبت شرکت یکی از این قالب ها را انتخاب می کنند.
شرکت های سهامی چه نوع شرکت هایی هستند؟

شرکت های سهامی خود به دو نوع شرکت سهامی خاص و عام تشکیل شده است که سهامی خاص از ارجحیت بالاتری برخوردار است.
شرکت سهامی خاص: طبق ماده۲، شرکت سهامی خاص جزء شرکت های بازرگانی محسوب می شود و زمانی جزو شرکت بازرگانی نمی باشد که موضوع عملیات آن بازرگانی نباشد می توانیم بگوییم که شرکت سهامی خاص از دسته شرکت های تجاری نیز محسوب می شود. در شرکت سهامی خاص کلیه ی سرمایه توسط شرکا ارائه می شود که این سرمایه به قطعات سهام تقسیم می شوند و مسئولیت هر یک از شرکا به نسبت مبلغ سهام بستگی دارد. مجمع عمومی در این نوع شرکت وجود نداشته و تعداد شرکا نسبت به سهامی عام کمتر می باشد زمان انتخاب نام شرکت باید واژه ی سهامی خاص بطور واضح قبل و یا بعد آن قید شود.
شرکت سهامی عام: در این نوع شرکت بخشی از سرمایه مورد نظر از طریق فروش سهام به مردم و بخشی دیگر از طریق شرکا تامین می شود که سرمایه در این نوع شرکت به سهام تبدیل شده که یکی از بزرگترین شرکت سهامی به حساب می آید چون می توان برای انجام امور مهم و بزرگ از آن استفاده نمود که از تعداد شرکای بیشتری نسبت به دیگر شرکت ها برخوردار است.
شرکت های مختلط غیرسهامی چه نوع شرکتی می باشد؟


با توجه به ماده ۱۴۱ قانون تجارت شرکت مختلط غیرسهامی در رابطه با امور تجاری تشکیل می شود که اعضای تشکیل دهنده آن حداقل یک نفر شریک ضامن و حداقل یک نفر شریک با مسئولیت محدود می باشد. که وظایف هر یک عبارتند از:
منظور از شریک ضامن شریکی است که زمانی شرکت دارای قروضی علاوه بر دارایی شرکت است را باید پرداخت نماید و منظور از شریک با مسئولیت محدود شریکی است که میزان مسئولیت هر یک به مقدار سرمایه آورنده بستگی دارد.
در این نوع شرکت کلیه ی قرارها و نکات در اساسنامه و یا شرکتنامه قید می شود. در واقع این نوع شرکت ترکیبی از شرکت بامسئولیت محدود و تضامنی می باشد.
حال نحوه تشکیل و فعالیت این شرکت ها برای شما روشن شده است و می خواهید بدانید که تمایز این دو نوع شرکت به چه صورت می باشد، بنابراین داریم:
-همانطور که در بالا ذکر کردیم در شرکت های سهامی یک نوع از شرکا، باعث به وجود آمدن شرکت می شود که این شرکا سرمایه را ارائه می دهند و میزان مسئولیت آن ها به مبلغ سهام بستگی دارد ولی شرکت مختلط غیر سهامی از دو نوع شرکای بامسئولیت محدود و ضامن تشکیل می شود که در بالا به وظایف آن ها اشاره نمودیم.
-در شرکت مختلط غیرسهامی شرکا در رابطه با شرکت تصمیم می گیرند ولی شرکت سهامی دارای مجمع عمومی و فوق العاده می باشند.
-در شرکت مختلط غیرسهامی بررسی و امور شرکت بر عهده شرکای بامسئولیت محدود است ولی در سهامی بر عهده بازرسانی است، که انتخاب می شوند.
-از نظر تعداد شرکا، برای تشکیل شرکت همانطور که گفتیم شرکت سهامی خاص دارای حداقل سه عضو، شرکت سهامی عام دارای حداقل ۵ عضو و شرکت مختلط غیرسهامی حداقل یک عضو بامسئولیت محدود و ضامن می باشد.
-در شرکت مختلط غیر سهامی زمانی که شرکای ضامن از کار خود انصراف دهند و یا یکی از این شرکا درخواست انحلال شرکت را داشته باشند این نوع شرکت منحل می شود ولی در شرکت سهامی اصلا به اینصورت نمی باشد.
-یکی از بارزترین وجه تمایز می توان به چگونگی نام گذاری آن اشاره نمود که در شرکت سهامی، واژه سهامی بدون فاصله و واضح در قبل و یا بعد اسم شرکت قید می شود ولی در شرکت مختلط غیرسهامی واژه ی شرکت مختلط به همراه حداقل یک نفر از شرکای ضامن باید آورده شود.
-نحوه انتخاب بازرسان و مدیران نیز در این دو نوع شرکت متفاوت بوده زیرا در شرکت مختلط غیرسهامی نظارت بر عهده شرکای بامسئولیت محدود و اداره ی شرکت بر عهده شرکای ضامن می باشد بنابراین انتخاب هر دوی آن قانونی می باشد ولی بازرس و هیئت مدیره را در شرکت سهامی به نحوی انتخاب می کنند که بازرسان ممکن است که اصلا در شرکت دارای سمتی نباشد.
-شرکت مختلط غیرسهامی با توجه به قرارداد رسمی که شرکتنامه می باشد تشکیل می شود ولی در شرکت سهامی عام با پذیره نویسی سهامداران تشکیل می شود.

   


داشتن برند و علامت تجاری به کسب و کارها  و هویت محصولات و خدمات نقش و لعاب تازه ای می دهد از این رو بسیاری از فعالان اقتصادی و تجاری به دنبال معرفی و نشان داده محصولات خود و مهم تر از آن به منظور ایجاد تمایزی بین تولیدات و خدمات خود با سایر افراد حقیقی و حقوقی اقدام به طراحی و معرفی یک برند می کنند .

در این راستا به منظور برخورداری از حمایت دولت و همچنین محافظت از برند و علامت تجاری بحث ثبت علامت تجاری در اداره مالکیت معنوی مطرح می شود که اغلب در این کار بر عهده شرکت های حقوقی و وکالی خبره این حوزه به دلیل حساسیت و ریزه کاری های حقوقی واگذار می شود.

آیا خود اشخاص حقیقی و حقوقی هم می توانند برند را بدون نیاز به مشاور و وکیل ثبت کنند؟

در درجه اول باید گفت هیچ قانون داخلی و یا بین المللی ثبت برند و علائم تجاری را الزام نکرده و هر شخص حقیقی و حقوقی ضمن اینکه می تواند از یک تا چندین برند متفاوت در حوزه های اقتصادی متفاوت و برای گروه محصولات متفاوت رونمایی و استفاده کند اما هیچ گاه الزامی ندارد که هر یک از این برند ها را به ثبت برساند.

تنها ثبت برخی از علام تجاری  به موجب مصوبه سوم اردیبهشت 1328 هیئت وزیران الزام شده است که عبارتند از :

    تمامی داروهای طبی باید الزاما برند داشته باشند و آن را به ثبت برسانند.
    تمامی غذاها و مواد خوراکی که در ظروف در بسته و خاص بسته بندی می شوند باید دارای برند بوده و این برند الزاما به ثبت برسد.
    تمامی نوشابه ها و نوشیدنی های گاز دار باید صاحب برند بوده و این برند به ثبت برسد.
    تمامی لوازم آرایشی که بصورت مستقیم بر روی پوست استعمال می شوند هم باید دارای برند بوده و این برند به ثبت برسد.

این قانون تنها خاص محصولات داخلی نیست و کلیه تولیدی های خارج از کشور هم اگر بخواند محصولات خود را در ایران عرضه کنند باید دارای برند های ثبت شده قانونی در سازمان جهانی ثبت برند یا WIPO  باشند.

اما سایر برند ها و علائم تجاری الزامی برای ثبت برند ندارند اما در نظر باید داشته باید که تنها برند هایی قابل حمایت دولت می باشند و همچنین حق انحصاری فردی حقیقی و یا حقوقی تلقی می شوند که قبلا به ثبت رسیده باشند و مالک آنها مشخص شده باشد. این موضوع به صراحت در ماده 2 قانون ثبت علائم و اختراعات قید شده است.

لذا اگر برندی ثبت نشده باشد و مورد سو استفاده قرار بگیرد مطالبه حقوق از دست رفته بسیار مشکل خواهد بود و عملا کار زیادی برای آن نمی شود انجام داد.

بصورت کلی مطابق با قانون تا وقتی که یک محصول و یا خدمت دارای وجه ممیزی  مشخصی نباشد  به راحتی می توان از آن به عنوان برند استفاده کرد و ثبت کرد. همچنین هر گونه طرح و تصویر و یا نمادی که دارای شرایط قانونی ثبت برند باشد مانند اینکه کپی برداری نشده باشد، شبیه و یا به شکل نزدیکی شبیه برند دیگری نباشد، از حروف خاص و تعریفی در آن استفاده نشده باشد، دارای جنبه ایجاد تمایز باشد و سایر موارد گفته شده در قانون برای پذیرش برند را داشته باشد  می تواند به عنوان برند ثبت شود.

بنابراین در هیچ کجای قانون اشاره ای به الزام شرکت ها برای دریافت وکیل و استفاده از شرکت های حقوقی نشده است هر چند بارها توصیه هایی برای استفاده از این موسسات حقوقی و وکلا به دلیل هزینه های زیاد و پیچیدگی های قانونی بوده است.

چگونه باید خودمان برند ثبت کنیم؟

در ابتدای راه باید اطمینان حاصل کنید که برندی که دوست دارید به ثبت برسانید شرایط قانونی لازم را دارد. برای این کار توصیه می شود که برند خود را از طریق خود اداره مالکیت معنوی ،سایت این سازمان و یا با کمک موسسات حقوقی استعلام نمایید . هر چند برخی از شرکت ها و سایت ها هم این کار را بصورت انلاین انجام می دهند ولی باید متذکر شد که بسیاری از این سایت ها به روز نیستند و نمی توان زیاد به آنها اطمینان کرد.

در همین راستا پس از اطمینان از قانونی بودن درخواست برندی که می خواهید درخواست ثبت آن را داشته باشید باید به آدرس سایت اداره مالکیت معنوی رفته و در این سایت برند خود را ثبت نام کنید. قبل از ورود به سایت در نظر داشته باشید که باید مدارک و مستندات لازم را برای درخواست خود فراهم نموده باشید زیرا در هنگام ثبت نام برند باید تمامی این مستندات بصورت اسکن شده بارگذاری شوند تا کار رسیدگی به درخواست انجام شود.

مدارک و مستندات مورد نیاز برای آماده کردن قبل از درخواست و اسکن کردن آنها بسته به حقیقی و یا حقوقی بودن عبارتند از :

اشخا ص حقیقی:

    اظهار نامه ثبت برند
    کپی شناسنامه
    کارت ملی
    کپی کارت بازرگانی چنانچه که در برند درخواستی از حروف لاتین استفاده شده باشد
    کپی یک جواز فعالیت اعم از جواز تاسیس، پروانه ی بهره برداری، پروانه ی ساخت، جواز کسب و یا هر گونه گواهی فعالیت از نهاد های دولتی
    نمونه برند مورد درخواست

اشخا ص حقوقی:

    اظهارنامه ثبت برند
    کپی شناسنامه مدیر عامل
    کپی کارت ملی مدیر عامل
    کپی روزنامه ی تاسیس و آخرین تغییرات شرکت
    کپی جواز تاسیس، پروانه ی بهره برداری، پروانه ی ساخت، جواز کسب
    کپی کارت بازرگانی چنانچه که از حروف لاتین در برند درخواستی استفاده شده باشد
    نمونه برند مورد درخواست

پس از تهیه و اسکن این مدارک در سایت موضوع ثبت برند ثبت نام می شود. در این مرحله باید فردی به عنوان نماینده قانونی شرکت برای تماس در شرایط اضطراری تعیین شود و نمونه برند مورد درخواست به همراه اظهارنامه و سایر مدارک باید بارگذاری شود.

پس از مدت زمانی کارشناسان اداره مالکیت معنوی این درخواست را بررسی و در صورت موافقت اعلام می کنند. همواره باید با بررسی شماره درخواست اظهارنامه ثبت برند خود را در سایت دنبال کنید.

 در صورت موافقت باید اصل مدارک را بصورت پستی و یا حضوری به اداره مالکیت معنوی ارسال کنید. این اداره تنها در تهران قرار داده و هیچ شعبه دیگری در ایران ندارد و موضوع ثبت برند و علائم تجاری هم تنها در این اداره پیگیری می شود.

اما اگر موضوع برند تایید نشده باشد دو حالت دارد. اگر رد شده باشد که قابل پیگیری نیست  اما اگر تکمیل مدارک زده شده باشد باید مدرک مورد نظر تهیه و دوباره بارگذاری و اعلام شود.

سپس باید هزینه های ثبت برند پرداخت و آگهی ثبت برند در روزنامه رسمی چاپ شود و پس از یک مهلت سی روزه اگر اعتراضی به ثبت برند نبود این برند به نام فرد متقاضی ثبت می شود و گواهینامه ای به مدت 10 سال برای وی صادر و به آدرس اعلام شده ارسال می شود.

اما با تمامی این شرایط در نظر داشته باشید که هزینه ثبت برند بواسطه کمک و همیاری شرکت ها و موسسات حقوقی هزینه بسیار نا چیزی است و صرف این هزینه به منظور جلوگیری از چند باره کاری ها و اشتباهات رایج و اضافه هزینه های معمول به نظر منطقی می آید.

   


دراین مقاله جهت آشنایی خوانندگان عزیز، ابتدا به تعریف شرکت سهامی و انواع آن می پردازیم سپس موضوع اصلی بحث را مورد مطالعه و بررسی قرار می دهیم.


• تعریف شرکت سهامی :

ماده یک لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت، شرکت سهامی را چنین تعریف می کند : شرکت سهامی، شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام، محدود به مبلغ اسمی سهام آنها است.
سرمایه هر شرکت سهامی به قسمت های مساوی تقسیم می گردد، که هر قسمت آن را سهم می نامند. منظور از مبلغ اسمی سهام هر صاحب سهم، کل مبلغی است که وی در شرکت سرمایه گذاری کرده است. مسئولیت هر صاحب سهم در بدهی های شرکت، محدود به همان مبلغ سرمایه اوست.

• انواع شرکت سهامی :
ماده ۴. ل.ا.ق.ت بیان می دارد : شرکت سهامی به دو نوع تقسیم می شود :
نوع اول ـ شرکت هایی که مؤسسین آنها قسمتی از سرمایه شرکت را از طریق فروش سهام به مردم تأمین می کنند، اینگونه شرکت ها شرکت سهامی عام نامیده می شود.
نوع دوم ـ شرکت هایی که تمام سرمایه آنها در موقع تأسیس منحصراًتوسط مردم تأمین گردیده است. اینگونه شرکت ها شرکت سهامی خاص نامیده می شود.

• ارکان اداره کننده شرکت سهامی عام :
هر شرکت سهامی به وسیله یک عده اشخاص صاحب سهم اداره می شود که هیأت مدیره نامیده می شود که کلاً یا بعضاً قابل عزل می باشد. عده اعضای هیأت مدیره در شرکت سهامی عام نباید کمتر از5 نفر باشد.
هیأت مدیره عبارت است از اجتماع عده ای از صاحبان سهام که حسب مورد توسط مجمع عمومی مؤسس یا عادی برای مدت معینی به منظور اداره امور شرکت انتخاب و برای مدت معینی انجام وظیفه می کنند.

• انتخاب مدیران و مدت آن :
همانطور که گفته شد انتخاب مدیران به وسیله مجمع عمومی عادی خواهد بود. اولین مدیران شرکت را مجمع عمومی مؤسس انتخاب می نماید و شرکت هنگامی تشکیل شده محسوب می گردد که مدیران و بازرسان انتخاب و قبولی خود را اعلام داشته باشند.
مدت مدیریت برای مدیران دراساسنامه تعیین می شود و به هر حال نباید بیشتر از دو سال باشد اما انتخاب مجدد آنها مانعی ندارد.
قانون شرایطی را در مورد انتخاب مدیران تعیین نموده است :
1ـ مدیران از میان شرکاء انتخاب می شوند بنابراین کسی که درشرکت سهمی ندارد نمی تواند به سمت مدیریت اشتغال یابد.
2ـ هیأت مدیره یا هر یک از مدیران قابل عزل هستند وهرآن مجمع عمومی بخواهد می تواند آنها را برکنار کند.
3ـ هرمدیر باید تعداد سهامی را که در اساسنامه شرکت تعیین شده دارا باشد این تعداد سهام نباید از تعداد سهامی که به موجب اساسنامه جهت دادن رأی درمجامع عمومی لازم است کمتر باشد. این سهام برای تعیین خسارتی است که ممکن است از تقصیرات مدیران منفرداً یا مشترکاً برشرکت وارد شود سهام مزبور بانام بوده و قابل انتقال نیست.
چنانچه مدیر هنگام انتخاب به این سمت، مالک تعداد سهام تضمینی لازم نباشد وهم چنین درصورت انتقال قهری سهام مذکور و یا افزایش یافتن تعداد سهام لازم مدیر باید ظرف یک ماه تعداد سهام لازم را تهیه و به صندوق شرکت بسپارد والا استعفاء کرده محسوب می گردد.
4ـ اشخاص حقوقی ممکن است به عضویت درهیأت مدیره انتخاب شوند و باید به نمایندگی از خود یک نفر شخص حقیقی را معرفی نماید.
5ـ عده هیأت درشرکت سهامی عام نباید کمتر از ۵ نفر باشد اما بیشتر از آن طبق مقررات اساسنامه موردی ندارد. در صورتی که بر اثر فوت یا استعفاء یا سلب شرایط از یک یا چند نفر از مدیران تعداد از ۵ نفر کمتر شود، اعضاء علی البدل به ترتیب مقرر اساسنامه و یا ترتیب تعیین شده توسط مجمع عمومی جای آنها را خواهد گرفت والا اگر اعضای علی البدل انتخاب نشده و یا تعداد آنها برای تصدی کم باشد مدیران باقی مانده باید بلافاصله مجمع عمومی عادی را برای تکمیل اعضاء دعوت نماید.
6ـ انتخاب هیأت مدیره به طرز مخصوصی است به این صورت که در مورد انتخاب مدیران تعداد آرای رأی دهنده برعده مدیرانی که باید انتخاب شوند ضرب می شود. و حق رأی هر رأی دهنده برابر حاصل ضرب مذکور خواهد بود و رأی دهنده می تواند آراء خود را به یک نفر بدهد یا آن را بین چند نفری که مایل باشد تقسیم کند. و اساسنامه شرکت نیز نمی‌تواند طریقی خلاف این را مقرر دارد.
7ـ هیأت مدیره دراولین جلسه از بین اعضای خود یک رئیس و یک نایب رئیس که باید شخص حقیقی باشند انتخاب می نماید مدت ریاست رئیس و نایب رئیس نباید بیشتر از مدت عضویت آنها در هیئت مدیره باشد.
8ـ برخی اشخاص نمی‌توانند به مدیریت شرکت سهامی انتخاب شوند این اشخاص در ماده ۱۱۱ لایحه اصلاحی قانون تجارت این گونه دسته بندی شده اند :
« محجورین و کسانی که حکم ورشکستگی آنها صادر شده است. کسانی که به علت ارتکاب جنایت یا یکی ازجنحه های زیر به موجب حکم قطعی ازحقوق اجتماعی کلاً یا بعضاً محروم شده باشند درمدت محرومیت : سرقت، خیانت درامانت،کلاهبرداری،جنحه هایی که به موجب قانون درحکم خیانت درامانت یا کلاهبرداری، اختلاس،فریب کاری تصرف غیرقانونی دراموال عمومی می باشد».
⃰ اگر شخصی دارای سوابق مذکور باشد و به مدیریت شرکت انتخاب شود دادگاه شهرستان پس از رسیدگی به تقاضای هر ذینفع حکم قطعی و لازم الاجرای عزل مدیر را خواهد داد.
9ـ مطابق اصل ۱۴۱ قانون اساسی : عضویت در هیأت مدیره یا مدیریت عامل انواع شرکت های خصوصی جز شرکت های تعاونی ادارات مؤسسات برای رئیس جمهور، معاونان رئیس جمهور، وزیران و کارمندان دولت ممنوع است.

• حقوق و اختیارات مدیران :
به موجب ماده ۱۳۴ لایحه اصلاحی قانون تجارت مدیران غیرمؤظف می توانند حق الزحمه شرکت درجلسات را دریافت نمایند. علاوه برجلسات در صورتی که دراساسنامه پیش بینی شده باشد مجمع عمومی می تواند تصویب کند درصدی ازسود خالص سالانه شرکت به عنوان پاداش به اعضاء اختصاص داده شود.
هیأت مدیره دارای اختیاربرای اداره کردن و رسیدگی به امور عادی و جاری شرکت از قبیل خرید و فروش، اجاره محل و استخدام کارکنان، طرح دعوا، دفاع ازحقوق شرکت و... می‌باشد. اساسنامه گاهی مدیران را از انجام عمل بخصوصی منع یا اقدام آنها را موکول به تصویب مجمع عمومی می‌نماید. مانند: رهن گذاشتن اموال.
مطابق ماده ۱۱۸ لایحه اصلاحی قانون تجارت : « جز درباره موضوعاتی که به موجب مقررات این قانون،اخذ تصمیم واقدام درباره آنها درصلاحیت خاص مجامع است،هیأت مدیره شرکت دارای کلیه اختیارات لازم برای اداره امور شرکت می باشد مشروط براینکه اقدامات و تصمیمات آنها درحدود موضوع شرکت باشد، محدود کردن اختیارات مدیران دراساسنامه یا به موجب تصمیمات مجامع عمومی فقط ازلحاظ روابط بین مدیران و صاحبان سهام معتبر بوده و درمقابل اشخاص.»

• تکالیف و محدودیت های مدیران :
تکالیف و محدودیت هایی که قانون برای هریک ازمدیران یا هیأت مدیره تعیین نموده به شرح زیر می باشد :
1ـ مدیران پس از انتخاب شدن باید قبولی خود را اعلام نمایند.
2ـ هیأت مدیره باید لااقل هر۶ ماه یکبار خلاصه صورت دارایی و قروض شرکت را منظم کرده و به بازرسان بدهد؛همچنین درشرکت سهامی عام مؤظفند که به حساب سود و زیان و ترازنامه شرکت، گزارش حسابداران رسمی را نیز پیوست کنند.
3ـ اعضاء هیأت مدیره و مدیرعامل نمی‌توانند بدون اجازه هیأت مدیره درمعاملاتی که با شرکت و با حساب شرکت می شود طرف معامله واقع یا سهیم بشوند و درصورت اجازه، هیأت مدیره مکلف است بازرس شرکت را مطلع و گزارش آنها را به را به اولین مجمع عمومی بدهد،اگراین معاملات با اجازه هیأت مدیره نباشد و مجمع عمومی هم آن را تصویب نکند قابل ابطال خواهد بود.
4ـ مدیرعامل و اعضاء هیأت مدیره (به استثناء اشخاص حقوقی) وهمسر و پدر و مادر،اجداد و برادران و خواهران ایشان نمی‌توانند هیچگونه وام یا اعتبار از شرکت کسب نمایند و شرکت نمی‌تواند دیون آنها را تضمین یا تعهد نماید اینگونه عملیات خود به خود باطل است. در مورد بانک ها و شرکت های مالی و اعتباری معاملات مذکور به شرط آنکه تحت قیود و شرایط عادی و جاری انجام گیرد معتبرخواهد بود. این ممنوعیت شامل اشخاص حقیقی نماینده شخص حقوقی درهیأت مدیره نیز می باشد.
5ـ بر اساس ماده ۱۳۳ لایحه اصلاحی قانون تجارت مدیران ومدیرعامل نمی‌توانند معاملاتی نظیر معاملات شرکت که شامل رقابت با عملیات شرکت باشد انجام دهند. درصورتی که چنین معامله ای انجام دهند وموجب ضرر شرکت گردند مسئول خسارت، شرکت (اعم از خسارت یا عدم نفع) خواهند بود.
6ـ جلسات هیأت مدیره حداقل ماهی یک بار تشکیل می شود، برای تشکیل حضور بیش از نصف اعضاء ضروری است و تصمیمات با اکثریت آراء حاضرین معتبر است مگر اینکه اساسنامه اکثریت گیری را پیش بینی کرده باشد.

• مدیرعامل :
شخصی است که از طرف هیأت مدیره ازبین اعضای هیأت مدیره یا خارج از آن با تعیین حق الزحمه، برای مدت معین انتخاب می شود.
مدیرعامل می تواند از بین اعضاء هیأت مدیره یا خارج از آن انتخاب شود و اگر از اعضاء باشد مدت تصدیش از عضویت درهیأت مدیره بیشتر نخواهد بود. رئیس هیأت مدیره نمی تواند درعین حال مدیرعامل همان شرکت باشد مگر اینکه مجمع عمومی شرکت با دو سوم آراء حاضر آن را تصویب کند ( نام و مشخصات و حدود و اختیارات مدیرعامل باید با ارسال نسخه ای از صورتجلسه درجلسات هیأت مدیره مبنی بر انتخاب او، به مرجع ثبت شرکت ها اعلام و پس از ثبت در روزنامه رسمی آگهی شود). مدیرعامل یک شرکت نمی تواند درعین حال مدیرعامل شرکت دیگر باشد. اشخاصی که نمی تواند عضو هیأت مدیره بشوند نمی توانند سمت مدیرعامل را نیز داشته باشند.
مدیرعامل در حدود اختیاراتی که توسط هیأت مدیره به او سپرده شده، نماینده شرکت محسوب می‌شود و حق امضاء دارد. نظارت برتهیه و تقدیم به موقع اظهارنامه مالیاتی به حوزه مالیاتی مربوطه از وظایف است.
صدور هرکارت شناسایی به نام مدیران و کارکنان شرکت به نظارت و مسئولیت او می باشد.

• ارکان کنترل کننده شرکت سهامی عام :
نظارت بر کارهیأت مدیره امری ضروری است، بنابراین سهامداران بسته به مورد از طریق مجامع عمومی مؤسس وعادی، آنها را انتخاب می کنند تا علاوه بر نظارت بر اعمال مدیران شرکت از اوضاع و احوال شرکت نیز با خبر باشند.

• انتخاب بازرسان و مدت آن:
انتخاب بازرسان با مجمع عمومی عادی است و اولین بازرسان را مجمع عمومی مؤسس تعیین می‌نماید. عده بازرسان ممکن است یک یا چند نفر باشد و تعداد آنها را اساسنامه مشخص می کند. مدت انجام وظیفه آنها یک سال می باشد و انتخاب مجدد آنها بلامانع است، هرساله علاوه بر بازرسان رسمی یک یا چند نفر بازرس علی البدل نیز باید انتخاب شوند تا در صورت محجوریت،فوت، استعفاء یا عدم قبول سمت توسط بازرسین اصلی، به جای آنها انجام فعالیت کنند.

• شرایط لازم برای بازرسان شرکت سهامی عام عبارتند از:
ـ داشتن حسن شهرت و نداشتن پیشینه کیفری مؤثر
ـ داشتن درجه لیسانس و بالاتر در یکی از رشته های متناسب با وظایف و مسئولیت های بازرسی به تشخیص کمیسیون.
ـ داشتن حداقل ۵ سال تجربه
ـ عدم اشتغال به نمایندگی مجلس
ـ عدم اشتغال به طور تمام وقت در مؤسسات وابسته به دولت و شهرداری ها و مؤسسات وابسته در آنها.

• اشخاص زیر از سمت بازرسی در شرکت ممنوع می باشند :
ـ مدیران و مدیرعامل شرکت
ـ اقوام سببی و نسبی مدیران و مدیرعامل تا درجه سوم از طبقات اول و دوم و هرکسی که خود یا همسرش از مدیران و مدیرعامل شرکت مؤظفاً حقوق دریافت می کند و نیز اشخاصی که دارای سوابق محجوریت، ورشکستگی، وهمچنین سوابق جنایت و کلاهبرداری باشند.( ماده ۱۴۷لایحه اصلاحی قانون تجارت).
⃰ اگرمجمع عمومی، بازرسانی تعیین نموده باشد، یا اینکه بازرسان نتوانند به عللی گزارش نموده یا از دادن گزارش خودداری نمایند، درصورت تقاضای هر ذینفع، دادگاه محل به تعداد لازم بازرس تعیین خواهد نمود.( ماده ۱۵۳ لایحه اصلاحی قانون تجارت)

• وظایف بازرسان :
بازرسان باید بر نحوه کار وعملکرد مدیران شرکت در ابعاد مختلف در ارتباط با شرکت نظارت داشته و هرگونه سوء جریان یا موارد خلاف را به هیأت مدیره و مجامع عمومی گزارش نمایند.
بازرسان باید درمورد صحت و درستی مطالب و اطلاعات و صورت دارایی و اموال، سود و زیان و ترازنامه و صورت حساب عملکرد شرکت که به وسیله مدیران برای تحویل به مجمع عمومی تهیه می‌شود اظهار نظر کنند.رعایت تساوی درحقوق صاحبان سهام از وظایف بازرسان می باشد؛ بازرسان مؤظفند که ۱۰ روز قبل ازتشکیل مجمع عمومی عادی گزارش کاملی از وضع شرکت را به مجمع تسلیم نمایند که به اطلاع صاحبان سهام برسد. بازرسان باید هرگونه تخلف یا تقصیری را که از طرف مدیران یا مدیرعامل در امور شرکت مشاهده می‌شود به اولین مجمع عمومی اطلاع دهند و نیز اگر از وقوع جرمی مطلع شوند باید جریان را به مراجع قضایی ذیصلاح و اولین مجمع عمومی شرکت اطلاع دهند.

• اختیارات بازرسان :
بازرس یا بازرسان می توانند هر موقع لازم بدانند رسیدگی و بازرسی خود را انجام دهند و اسناد ومدارک مربوط را از مسئولین شرکت درخواست و مورد بررسی قرار دهند.
اگر شرکت بازرس متعدد داشته باشد هر کدام می توانند وظایف خود را انجام دهند، ولی کلیه بازرسان باید گزارش واحدی ارائه دهند و اگر بین آنها اختلاف نظری وجود داشته باشد باید موارد اختلاف با ذکر دلیل در گزارش قید شود.
⃰ درصورتی که مجمع عمومی بدون دریافت گزارش بازرس صورت دارایی یا ترازنامه یا حساب سود و زیان شرکت را تصویب نماید مصوبه آن فاقد ارزش و اعتبار قانونی خواهد بود.

   


در این مقاله می خواهیم اطلاعاتی در رابطه با قائم مقام تجاری و چگونگی نصب و عزل آن به شما ارائه دهیم پس اگر می خواهید در این زمینه اطلاعات خود را افزایش دهید تا آخر این مقاله مطالعه نمایید.

منظور از امور تجاری یعنی افراد با ثبت شرکت های تجاری وارد بازار کار شده و اقدام به ثبت شرکت می کنند که ثبت این نوع شرکت به ۷ قالب شرکت با مسئولیت محدود، شرکت تعاونی، شرکت تضامنی، شرکت مختلط سهامی، شرکت غیر مختلط سهامی، شرکت نسبی، شرکت سهامی که به سهامی عام و خاص تقسیم شده است، قابل ثبت است که یکی از پرکاربرترین قالب ها سهامی خاص و بامسئولیت محدود می باشد.
بنابراین زمانی که افراد شرکت خود را به ثبت می رسانند شاید این شخص توانایی انجام کلیه ی امور را به تنهایی نداشته باشد در نتیجه فرد دیگری را به عنوان قائم مقام و یا همان نماینده از طرف خود تعیین می کنند تا به امور بازرگانی بپردازد از نظر لغوی قائم مقام به معنای نیابت و جانشینی می باشد. پس بطور کلی قائم مقام تجاری به کسی گفته می شود که از طرف تاجر به نمایندگی انتخاب می شود و امور را از جانب آن انجام می دهد در رابطه با این موضوع در باب نهم قانون تجارت بحث شده است. طبق ماده ۳۹۵ قانون تجارت قائم مقام تجاری شخصی است که از جانب رئیس تجارتخانه بصورت کتبا و یا عملی برای انجام امور مرتبط به شرکت تجاری و یا نمایندگی آن انتخاب می شود که برای تایید شدن این موضوع امضای مجاز نمایندگی برای تجارتخانه الزامی است. سمت قائم مقام تجاری می تواند به چند نفر نیز محول شود که امضای کلیه ی اشخاص با هم دارای اعتبار قانونی می باشد در غیر اینصورت اصلا مورد قبول واقع نمی شود. در قانون تجارت برای اقدام کردن قائم مقام تجاری و یا همان انتصاب قائم مقام تجاری بحثی بطور مستقیم بیان نشده است در نتیجه قانونی که در رابطه با نشانگر ثبت قانونی باشد وجود ندارد. همانطور که گفتیم این انتصاب با توجه به ماده ۳۹۵ قانون تجارت می تواند بصورت قرارداد کتبی و یا با توجه به اعتماد تاجر به شخص انتخابی بطور شفاهی صورت گیرد. طبق ماده ۳۹۸ قانون تجارت قائم مقام تجارتی حق ندارد بدون اذن رییس تجارتخانه کسی را برای امور تجارتخانه برای خود نایب قرار دهد. در رابطه با بر کناری قائم مقام از سمت خود در ماده ۳۹۹ قانون تجارت اینچنین آمده است که این برکناری باید طبق قوانین و مقررات وزارت عدلیه صورت گیرد اگر بدینصورت نباشد اشخاص ثالث آن شخص را هنوز به عنوان قائم مقام می شناسند. امور تجاری و تجارتخانه می تواند فعالیت داشته باشد و طبق ماده ۴۰۰ قانون پس از فوت تاجر قائم مقام اصلا برکنار نشده و به امور خود می پردازد.
همانطور که گفتیم چندین نفر می تواند بطور همزمان سمت قائم مقام منصوب شود که این امر باعث می شود افراد به یکی از دو صورت مجتمعا و منفردا عمل کنند که توضیح هر یک به شرح زیر می باشد.
-منفردا: هر یک از قائم مقام تجاری بصورت فردی می تواند که به تنهایی و بودون نیاز با مشورت با دیگر افراد تصمیم گرفته و به اداره امور تجارتخانه بپردازد.
-مجتمعا: در این روش همه ی قائم مقام تجاری باید در زمان تصمیم گیری با یکدیگر یک فکر بوده و همه موافق انجام آن عملیات باشد در این روش نیاز به اکثر آراء نمی باشد بلکه همه باید موافق باشند.
برخی از افراد با مطالعه این مقاله شاید وکیل را با قائم مقام تجاری یکی بگیرند ولی قابل ذکر است که این دو با یکدیگر بسیار متفاوت بوده که در این قسمت به تفاوت این دو می پردازیم.
طبق ماده ۶۵۶ قانون تجارت وکالت قراردادی است که یک شخصی برای انجام امور کارهای خود شخص دیگر را نایب خود قرار می دهد که با توجه به یکی از موارد زیر این شخص از سمت خود برکنار خواهد شد.
-زمانی که وکیل استعفا دهد.
-زمانی که وکیل و یا موکل فوت شود.
-به عزل موکل
موکل با توجه به مواردی که در وکالتنامه آورده شده است می تواند آن امور را انجام دهد مثلا اگر در وکالتنامه اینچنین آمده باشد که می تواند به فروش خانه، ماشین و یا هر چیز دیگری بپردازد وکیل حق دارد فقط در حیطه آن موضوع به فعالیت بپردازد ولی قائم مقام تجاری قابل ذکر است که رئیس تجارتخانه این اختیار را دارد که وظایف قائم مقام تجاری را محدود نمایند ولی به این امر باید توجه نمایید که برای اطلاع این موضوع به عموم باید انتقال یابد.
وظایف قائم مقام تجاری به شرح زیر می باشد:

-طبق ماده ۳۹۵ هیچ محدودیتی از واگذاری امور تاجر به قائم مقام تجاری وجود ندارد.
-خرید و فروش
-امضای اوراق و اسناد بهادار
-انجام امور تجارتخانه

   


ثبت شرکت در گرجستان

یکشنبه 3 تیر 1397 نویسنده: درسا م |

احتمالا شما هم این روزها زیاد شنیده اید که فرد قصد راه اندازی و ثبت شرکت خود را در گرجستان دارد و یا شرکتی قصد دارد در گرجستان شعبه و یا نمایندگی را دارد. دلیل این موضوع اقتصاد بسیار پویا و همچنین سهولت راه اندازی و ثبت شرکت در گرجستان بدون انجام بروکراسی های زیاد و در ضمن دسترسی آزاد این کشور به همراه روابط اقتصادی بسیار خوب آن با سایر کشورها است.

گرجستان در بین همه کشورهای جهان در رتبه 9 از نظر رده بندی سهولت راه اندازی کسب و کار در دنیا شناخته می شود و تنها چند روز برای ثبت یک شرکت در گرجستان و این هم با هزینه پایین زمان لازم است.

از محاسن دیگر ثبت شرکت در گرجستان هزینه نیروی کار پایین، درصد مالیات پایین و تورم کم و همچنین ارزش افزوده 18 درصدی در این کشور است. گرجستان آب و هوایی معتدل و سر سبز دارد و این کشور به دلیل داشتن بنادر مهم بین المللی و راه های ارتباطی ریلی و آسفالته مناسب این امکان را به شرکت های ثبت شده در این کشور می دهد که به راحتی با همه دنیا در ارتباط بوده و به سادگی و بدون فشار تحریم اقتصادی و یا کمبود امکانات بتوانند با تعامل و داد و سند مناسب با سایر شرکت های دنیا به رشد و توسعه مورد نظر خود دست یابند.

گرجستان دارای رتبه 7 جهانی در شروع کسب و کار، رتبه 3 جهانی در خصوص سهولت دریافت مجوزهای لازم، بهترین کشور دنیا از نظر سهولت خرید املاک و مستغلات، چهارمین کشور دنیا از نظر اعطا تسهیلات بانکی به شرکت ها و کشوری کاملا توسعه یافته به حساب می آید. این کشور در ضمن به سرمایه گذارانی که در گرجستان ثبت شرکت می کنند اقامت دائم این کشور را اعطا می کند و از نظر حمایت از سرمایه و سرمایه  گذار نیز جزو 20 کشور اول دنیا به حساب می آید.

همه این موارد دلایلی بودند که نشان می دادند چرا باید در گرجستان سرمایه گذاری کرد و شروع کسب و کار و ثبت شرکت خود را در این کشورانجام داد.

انواع شرکت در گرجستان


بر اساس قوانین تجاری گرجستان تنها چند نمونه از ثبت شرکت در این کشور وجهه قانونی دارند و هر فرد حقیقی و حقوقی که خواهان ثبت شرکت در گرجستان است باید شرکت خود را در یکی از این قالب های حقوقی به ثبت برساند. این شرکت ها عبارتند از :

شرکت سهامی

شرکت سهامی در گرجستان تا حدودی ساختار مشابه با شرکت سهامی در ایران را دارد. در این شرکت ها سرمایه به سهام های مساوی تقسیم می شود . در این شرکت ها هر فرد به اندازه دارایی و یا سرمایه خود در شرکت از سهام شرکت سهم می برد که این سهام بصورت یک سند در اختیار سهام دار قرار می گیرد و متناسب با این سهام  سهامدار از شرکت سود می برد و در صورت خسران شرکت باید به همین اندازه جبران خسارت شرکت را عهده دار باشد.

البته این بدین مفهوم نیست که افراد باید از سرمایه شخصی خودشان برای جبران بدهی های شرکت استفاده کند زیرا سهامدار تنها به اندازه سهامی که در شرکت دارد و نه به اندازه سرمایه شخصی خود نسبت به بدهی های شرکت مسئول است. در شرکت سهامی اجازه صدور سهام در هر زمان برای شرکا جدید وجود دارد.

شرکت با مسئولیت محدود

متداول ترین نوع ثبت شرکت در گرجستان است و اغلب ترجیح می دهند شرکت خود را بر این اساس ثبت کنند. شرکت با مسئولیت محدود در گرجستان حتی توسط یک فرد هم قابل ثبت است و پس از ثبت اجازه فروش سهم و یا اضافه شدن شریک در این نوع شرکت بر خلاف شرکت سهامی وجود ندارد. در شرکت با مسئولیت محدود تعهدات هر فرد در شرکت به اندازه دارایی آنها در شرکت است .

شرکت های با مسئولیت محدود در گرجستان بصورت تجارت عمومی ثبت می شوند یعنی هر فرد با هر مدرک و مجوز کسب و کار و در هر موضوعی می تواند شرکت با مسئولیت محدود راه اندازی کند. البته به غیر از برخی از شرکت ها که نیاز به مجوز خاص مانند دارو سازی دارند. از این رو ثبت شرکت با مسئولیت محدود در گرجستان نه تنها عمومیت بیشتری دارد بلکه یکی از ساده ترین راه های ثبت شرکت در گرجستان می باشد.

شرکت مشارکت عمومی

در این شرکت عده ای شریک با هم شراکت می کنند و هر یک فعالیت های مستقل و منحصر به خود را انجام می دهند و در واقع این شرکت به عنوان نام تجاری آنها شناخته می شود. از این رو اغلب در این شرکت ها مشاغل ممکن است با هم ارتباطی نداشته باشند. بنابراین موسسین ثبت شرکت هر یک به تنهایی مسئولیت کلیه بدهی ها و تعهدات مربوطه را عهده دار هستند.

شرکت هلدینگ بین المللی

شرکت هلدینگ بین المللی با مشارکت عده ای با میزان سهام مشخص ثبت می شود و این سهام بصورت سهام اسمی در اختیار شریک قرار می گیرد. تعهدات شرکت به سهامداران درست به اندازه میزان سهام هر فرد تعیین می شود بنابراین در صورت ورشکستگی و ایجاد تعهداتی هر فرد تنها به اندازه سهامی که در شرکت دارد پاسخگو است. تفاوت عمده این شرکت با شرکت سهامی در این است که شرکت به عنوان یک نهاد سرمایه گذاری شناخته می شود که هر فرد در هر زمینه ای می تواند در آن سرمایه گذاری کند.

شرکت مشارکت خصوصی

در شرکت مشارکت محدود هر فرد  بصورت مشارکتی با سایر افراد در یک موضوع مستقل و تحت عنوان شرکت فعالیت می کند. در این شرکت دو نوع شریک وجود دارد . شرکایی که مسئولیت محدود در شرکت دارند و شرکایی که شرکت به نام آنها و با تعهدات آنها به ثبت رسیده است. درست مانند شرکت مختلط غیر سهامی در ایران. بنابراین شرکای با مسئولیت محدود در این نوع شرکت به اندازه دارایی خود تنها در شرکت مسئول دیون شرکت هستند و شرکای دیگر باید تمامی تعهدات شرکت را جوابگو باشند.

شرکت تعاونی

شرکت های تعاونی در راستای توسعه کسب و کار مشترک یک عده شریک به ثبت می رسند. شرکت های تعاونی در واقع نوعی شرکت تیمی هستند که تنها سود در آن مطرح نیست و عمدتا هدف آنها انجام کار بصورت تیمی و شریکی است. هر شریک در تعاونی تنها به اندازه دارایی خود متعهد می باشد.

ثبت شرکت بصورت شراکت تجاری

این نوع شرکت نوعی شراکت دو تا چند نفر در راستای انجام یک فعالیت مشترک بصورت حقیقی و یا حقوقی است . در این شرکت بدهی شرکت بصورت مشترک در بین شرکا تقسیم می شود و هر فرد می تواند تا هر میزان که بتواند در شرکت متعهد شود. این میزان از تعهد و مشارکت باید در تفاهمنامه شرکت قید شود و همه با هم برای آن مشارکت کنند. این نوع شرکت غالبا بصورت حقوقی شناخته نمی شوند.

کارآفرینی شخصی

افرادی که ایده کارآفرینی دارند می توانند در غالب این طرح ایده خود را بصورت یک شخصیت حقوقی ثبت کنند  و کار خود را در غالب کارآفرینی انجام دهند. طبیعتا در چنین حالتی این خود فرد است که تمامی تعهدات شرکت را عهده دار خواهد بود و تمامی فعالیت های شرکت را رهبری می کند.

به چه صورت باید در گرجستان شرکت ثبت کرد؟


با توجه به انواع شرکت نام برده شده در بالا نتیجه می گیریم که بهترین نوع شرکت برای ثبت در گرجستان شرکت با مسئولیت محدود است که با هر گونه پروانه تجاری و یا تخصص می توانید این شرکت را در گرجستان تنها در مدت چند روز به ثبت برسانید.

قبل از هر چیز نکته مهم این است که برای ثبت شرکت خود و کوتاه کردن هر چه بیشتر این پروسه ثبتی و کمتر شدن هزینه های ثبتی و مهم تر از همه بالا بردن اعتبار خودتان برای ثبت شرکت در گرجستان بهتر است از شرکت های حقوقی برای این کار استفاده کنید.

اما برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود و یا هر شرکت دیگر مجوزها بصورت مجوز تجاری عمومی صادر می شود به غیر از موضوعات دارویی مانند ساخت، تولید و توزیع دارو که اگر فردی خواهان این تجارت در گرجستان است به راحتی با ارائه مدراک مثبته مشخص می تواند ابتدا مجوز فعالیت خود را از وزارت بهداشت گرجستان دریافت نماید و بعدا به راحتی او هم شرکت خود را ثبت کند.

افرادی که نیاز به ثبت شرکت در گرجستان دارند باید مراحل زیر را انجام دهند:


    دریافت مجوز تجارت عمومی
    تعیین و مشخص کردن شرکا احتمالی
    تعیین نام و مشخصات شرکت از قبلی قالب، موضوع و ...
    عقد تفاهم نامه ای با شرکا برای مشخص شدن نوع شراکت، نحوه تقسیم و میزان سود و ضرر شرکت و ...
    اجاره و یا خرید ملکی برای محل شرکت
    طراحی مهر و لوگوی تجاری شرکت
    باز کردن یک حساب بانکی به نام شرکت و یا خود شخص و دریافت ویزای کار
    دریافت کد مالیاتی شرکت
    تهیه و تنظیم اساسنامه محضری شرکت. اساسنامه باید به زبان گرجی و انگلیسی باشد.
    ارائه درخواست ثبت شرکت به اداره ثبت شرکت های گرجستان به همراه پرداخت همه هزینه ها و ارسال همه مدارک شرکا و شرکت
    ارائه طرح توجیهی و یا بیزینس پلن شرکت به همراه سایر مدارک
    دریافت کارت عضویت یک ساله در کنسرسیوم همکاری های اقتصادی گرجستان
    ثبت شرکت در گرجستان

پس از این افرادی که در این کشور سرمایه گذاری و ثبت شرکت انجام داده باشند می توانند پس از مدتی مشخص برای دریافت اقامت خود هم اقدام نمایند.

   


نقش حقوقی دفاتر تجاری

یکشنبه 3 تیر 1397 نویسنده: درسا م |

دفاتر تجاری، دفاتری هستند که تجار ( به استثنای کسبه جزء ) مکلف به تنظیم و تدوین آن طبق شرایط قانونی و موظف به ضبط معاملات و واردات و صادرات و به طور کلی تمام امور تجاری خود در دفاتر مزبور هستند.


این دفاتر عبارت است از : دفتر روزنامه، دفتر کل ، دفتر دارایی و دفتر کپیه
دفاتر مزبور منهای دفتر کپیه باید به وسیله نماینده اداره ثبت ( در تهران اداره ثبت شرکت ها و در شهرستان ها دوایر ثبت شرکت ها ) امضا شود. دفتری که به امضا می رسد، باید دارای نمره ترتیبی و قیطان کشیده باشد و مامور ثبت صفحات آن را بشمارد و در صفحه اول و آخر دفتر ذکر کند و دو طرف قیطان را با مهر سربی وزارت دادگستری، منگنه کند. لازم است کلیه اعداد حتی تاریخ، با تمام حروف نوشته شود. ( ماده 12 ق. ت ).
تمام معاملات و صادرات و واردات در دفاتر مذکور می بایست بدون تراشیدن و حک کردن دفتر و جای سفید گذاشتن غیرمعمول در حاشیه یا بین سطر نوشین قید گردد ( قسمت اول ماده 13 ق.ت ) ؛همچنین تاجر باید تمام دفاتر را از پایان هر سال دست کم تا ده سال نگه دارد. این قاعده برای آن وضع شده که تاجر مجبور نباشد برای پاسخ دادن به ادعاهای اشخاص ثالث مبتنی بر دفاتر او، تا ابد آن ها را نگهداری کند. مهلت ده سال در واقع همان مهلت ده سال مرور زمان طرح دعوی در زمینه اممور منقول بود که پس از آن، به استناد نطر شورای نگهبان، غیرشرعی تلقی و منسوخ گردید.
در رابطه با معایب نداشتن دفاتر تجاری، نکات ذیل حائز اهمیت است :
1- با توجه به بند 3 ماده 542 ق.ت، تاجری که دفتر نداشته باشد یا دفاتر او ناقص یا بی ترتیب باشد ممکن است ورشکسته به تقصیر شناخته شود. ( از موارد ورشکسته به تقصیر اختیاری می باشد، یعنی صدور حکم ورشکستگی به تقصیر با تشخیص دادگاه است نه تکلیف دادگاه ).
2- اگر در دادگاه به دفتر تجاری تاجر استناد شود، تاجر مکلف است این دفتر را ابراز کند مگر آن که ثابت نماید دفتر تاجر تلف شده یا به آن دسترسی ندارد. در غیر این صورت عدم ابراز دفاتر می تواند از قرائن مثبته بر ضرر تاجر باشد.
3- جزای نقدی مقرر در ماده 15 ق.ت
4- مالیات علی الراس محاسبه می شود یعنی مامور مالیاتی اوضاع و احوال تجارتخانه را مشاهده و با توجه به آن مالیات را محاسبه می کند.
علاوه بر این ها، اقدام تاجر در تنظیم نادرست دفاتر تجاری اگر متضمن جعل یا استفاده از سند مجعول باشد، مجازات او با توجه به قوانین عمومی راجع به این گونه جرایم معین خواهد شد.
نکته : دفاتر روزنامه و کل ملاک محاسبه مالیات می باشند.

    نقش حقوقی دفاتر تجاری

دفاتر تجاری تاجر از جمله دلایل اثبات ادعاست و می توان به آن ها استناد کرد. استناد به آن ها حسب اینکه دعوی تجاری باشد یا غیرتجاری، فرق می کند :
در دعوای تجاری استناد به دفاتر، حسب اینکه تاجر مدعی است یا مدعی علیه متفاوت است. اگر تاجر مدعی باشد، برای اثبات ادعایش در مقابل مدعی علیه می تواند به دفاتر خود استناد کند اما در مقابل مدعی علیه غیرتاجر از چنین حق و امتیازی برخوردار نیست. استحقاق تاجر به استناد به دفاتر خود در مقابل تاجر دیگر، وقتی است که دفاتر او مطابق مقررات قانون تنظیم شده باشد ( ماده 114 ق. ت و ماده 1297 ق. م ) . هر گاه میان دفاتر مدعی و مدعی علیه تاجر اختلاف وجود داشته باشد، عقل سلیم حکم می کند که مندرجات دو دفتر متعارض نادیده گرفته شود و در این صورت ادعای مدعی تاجر در صورتی باید پذیرفته شود که برای اثبات ادعایش دلایل دیگری غیر از مندرجات دفتر خود داشته باشد. به هر حال، دفاتر تجاری تاجر چه صحیحاَ ترتیب داده شده باشند، چه به طور غیرصحیح و چه دعوی تجاری باشد چه غیرتجاری، به زیان او قابل استناد هستند. ( ماده 1300ق. م ) ؛ علاوه بر این ، مطابق ماده 210 قانون آیین دادرسی مدنی، اگر یکی از طرفین به دفاتر بازرگانی طرف مقابل استناد کند، صاحب دفتر باید آن را به دادگاه ارائه دهد و در غیر این صورت و مشروط به اینکه تاجر نتواند تلف یا عدم دسترسی به دفاتر خود را اثبات کند، دادگاه می تواند عدم ارائه دفتر را دلیل اثبات اظهار طرف دیگر که به دفاتر تاجر استناد کرده است قرار دهد.

   


درباره وبلاگ


آخرین پستها


نویسندگان


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات